Duvar Kağıdı Ankara

Sık Sorulan Sorular

Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır ?

Duvar kağıdı uygulanırken öncelikle duvar yüzeyi hazırlanır ve sonrasında kaç rulo gerekiyorsa eni ve boyu hesaplanarak kağıt kesimi yapılır .
İki değişik duvar kağıdı uygulama yöntemi vardır .
Birinci seçenekte , yani duvar kağıdının alt yüzeyi kağıt ise önceden hazırlanmış olan duvar kağıdı yapıştırıcısı doğrudan kağıt arka yüzeyine kağıt fırçasıyla bolca yedirilerek sürülür . Tutkallanan kağıtlar yumuşaması için 10 Dakika bekletilir ve yüzeye uygulanacak ilk boy kağıt terazi ile öçülerek duvar dibinden yukarı doğru uygulanır . İkiye katlanan kağıdın üst kısmı da yapıştırılarak hava alma aparatı ile dış yüzeyindeki hava kabarcıkları , el ağırlığı ile hava boşlukları alınır .

Duvar kağıdı desenli ise yapıştırılacak ikinci boy kağıt mutlaka desenleri birbirine denk getirilerek uygulanır . Duvar kağıdı düz renkli ya da düzensiz ise doğrudan uygulanır . Kağıtların birleşim noktalarına dikkat ediniz ; Birleşim noktaları sıfıra sıfır getirilmelidir .
Ek birleşim noktalarını elinizle bastırarak tam oturmasına yardımcı olunuz . Uygulama esnasında yapıştırıcı yüzey dokusuna bulaştığında mutlaka temiz yumuşak ıslak bez yardımıyla siliniz. Duvar kağıdı silimini her 4 boy uygulaması sonrasında tekrarlayınız .

Pencere kenarı uygularken köşe dönüş noktası ve pencere köşe dönüşlerinde mutlaka tek parçalı duvar kağıdı uygulayınız . Kesinlikle köşeye gelince kesmemeye ve köşelerde ek yapmamaya dikkat ediniz . Bu hataya düşüldüğü taktirde kısa süre sonra ek birleşim noktaları kalkıp kabaracaktır . Bu düzgün bir uygulama sayılamaz .


Bir çok usta kolay işçilik olsun diye köşe dönüşlerinde kesim yapıyorlar ama biz bunu kesinlikle önermiyoruz . Duvar kağıdı uygulamamız bitince mutlaka cam ve pencerelerin kapalı olmasına özen gösteriniz . Soğuk ve ceyranlı uygulama ortamlarında kâğıt hava yapar ve ek yerlerinde şişmeler oluşur . Bu da kağıdın kuruma süresini sürecini hızlandırır ve tutkalın tutucu özelliği kalmaz . Ortalama sıcaklıklarda kuruma süresi 24 Saat , soğuk havalarda ise 48 Saattir . Çok soğuk havalarda kesinlikle duvar kağıdı uygulanamaz .
2'inci uygulama seçeneğinde tekstil tabanlı , boyanabilir elyaf tabanlı ve non woven tabanlı kağıtlar doğrudan duvara uygulanarak yapıştırılabilirler . Yani duvar kağıdı uygulama masasına gerek kalmadan kağıt rulosunu açarak yapıştırıcıyı duvara uygulayınca doğrudan yapıştırılır . Hava alma malasıyla havası alınarak tamamlanır.